Kiedy żyły dinozaury?

Pierwsze dinozaury

W późnym triasie pojawiają się pierwsze dinozaury i szybko różnicują się na podstawowe grupy: dinozaury gadziomiedniczne (zauropody i teropody) oraz dinozaury ptasiomiedniczne.

Pod koniec triasu pojawiają się też pierwsze ssaki wywodzące się z gadów ssakokształtnych. Z późnego triasu pochodzą też pierwsze gady latające – pterozaury.

Kreda jest, wraz z jurą, nazywana "wiekiem gadów". W morzach przez cały okres panują plezjozaury. We wczesnej kredzie dość częste są ichtiozaury, które jednak giną pod koniec epoki. W późnej kredzie dominuje w morzach nowo powstała grupa morskich jaszczurek – mozazaurów, z których największe osiągały ponad 20 metrów długości. Pospolite są także morskie krokodyle sięgające 17 metrów długości i wielkie żółwie.

W powietrzu dominują gady latające, zwłaszcza pterodaktyle, z których największe miały rozpiętość skrzydeł do 12 metrów.

Na lądzie królują dinozaury. Szczególnie dynamicznie rozwijają się dinozaury ptasiomiedniczne,w tym nowo powstałe dinozaury rogate (np. Triceratops) i kaczodziobe, tworzące największe wśród dinozaurów stada (do 10 000 osobników) i kolonie lęgowe.

W kredzie następuje też maksymalizacja rozmiarów drapieżnych teropodów. Do takich drapieżnych olbrzymów należy m.in. północnoamerykański Tyrannosaurus i gobijski Tarbosaurus.

 

W tym czasie żyły także wielkie zauropody, ale były one rzadsze niż w jurze. W kredzie powoli ewoluują również ssaki; powstają wtedy pierwsze torbacze i łożyskowce.